• Nurit Shany

האם צריך מדריך לדמיון מודרך?


נורית שני, הזיכרון, שמן על בדדמיון מודרך היא טכניקה המשתמשת ביכולת לראות דימויים בעיניים עצומות. לא כל אחד עוצם עיניים ורואה דימויים. יש שמצליחים לראות רק אור מרצד על האפאפים הסגורות ואינם מפעילים כלל את יכולת הראייה הפנימית.


כשעוצמים עיניים כולם יכולים להפנות את תשומת הלב ולחוש את הנשימה ורוב האוכלוסיה הנורמטיבית יכולה לחוש את הגוף הפיזי. דימוי הגוף הוא מרכיב חשוב בהדמייה והוא משפיע על החוויה התלת ממדית של הפנימיות.


אפשר לחקור את המרחב הפנימי כפי שאפשר לחקור את המרחב החיצוני המכונה מציאות ולכל אחד יש גיאוגרפיה פנימית בה מהלכים חמשת החושים כשתשומת הלב מכוונת פנימה. חמשת החושים פועלים גם בזמן חלימה. אך במקום לפנות החוצה אל הסובב הם מופנים פנימה ויוצרים רשמים הנחווים כמציאות פנימית, מקבילה למציאות החיצונית. חלימה היא פעולה לא רצונית ומקובל להאמין שהחוויות החושיות הנחוות כחלום הן הד חושי למכלול חווית החיים של החולם ויש לחלום רבדים רבים.


יכולת לראייה פנימית נקראת דמיון והרמב"ם כבר אמר שאין הדמיון יכול לברוא צורות אלא רק להרכיב חלקים מהמצאי הנגלה בעיניים פקוחות. החלום מרכיב מחלקים מוכרים וגם הדמיון בזמן ערות מרכיב צורות מחלקים מוכרים. מאז תחילת האנושות פנו מורים רוחניים, כהנים ונביאים אל הכוח המדמה בכדי לראות מעבר לחומר. והיום בעידן הפוסט פסיכולוגי מקבלים את הדמיון ככלי לשיקוף תהליכים מנטאליים. מנטאליות היא מילה לועזית ובעברית בהשפעת הקבלה לחמישה רבדים:

רובד הנפש הכולל רגשות ומחשבות.

רובד הרוח הכולל כישורים, התנסויות, למידה וייצירה.

רובד הנשמה הכולל מסרים בנוגע לייעוד, לשיעורים ומעברים בחיים.

רובד החיה הכולל דחף להיטיב עם הציבור, העולם והיקום.

רובד היחידה הכולל את חווית האחדות של היקום.

גם חלומות וגם דמיון מדרך מתייחסים לרבדים האלה.


אז איך מגיעים לחוויות האלה?


יחסי הגומלין בין חווית המציאות הפנימית לחוויה של המציאות החיצונית שונים בין אדם לאדם.


החינוך היסודי והתרבות אינה מציעה כלים לשילוב שתי המציאות וכל אדם יוצא למסע המנטאלי שלו לבדו ועל הדרך מוצא מדריכים המאפשרים לו ללמוד עוד. יש אנשים שחווים ויודעים לנהל את המרחב הפנימי שלהם במהלך היומיום ומודעים לקיום הרשמים מהעולם הפנימי. יש אנשים שאינם סומכים על החוויה הפנימית ופונים רק אל רשמים מהמרחב של מה שנתפס על ידם כמציאות חיצונית בלעדית. יש שפוחדים ממה שהם עשויים לראות ויש שמתאמצים לחוות חוויה פנימית ולא מצליחים.


תהיה אשר תהיה או תהיי, חשוב לדעת שאפשר להנחות את הדמיון בזמן ערות. התהליך רצוני והאוכלוסייה נחלקת לארבע קבוצות עיקריות להן שדה פעולה שונה של הדמיון:

אנשים חזותיים שרואים דימויים.

אנשים תחושתיים שיכולים לדמות באמצעות תחושות וטכסטורות, ריחות וטעמים.

אנשים שמיעתיים שיכולים לדמות באמצעות צלילים.

אנשים קונקרטיים ולוגיים שיכולים לדמות באמצעות מחשבה מילולית.


אני מאמינה שכל אחד יכול ללמוד איך להתבונן פנימה, יש רק לאבחן את הכלים העומדים לרשותך ואם רוצים ולא מצליחים אפשר לפנות למנחים לדמיון מודרך, או למורי מדיטציה ולהתחיל בשיטתם תוך חיפוש מתמיד אחר הגיאוגרפיה הפנימית האישית שלך והכלים המתאימים לך. כי אנחנו נולדים לעולם הזה, רוכשים כלים לחקור את סביבתינו ולפעמים איננו יודעים הרבה על המרחב הקרוב אלינו ביותר, על המרחב הפנימי של עצמינו.


#דמיון #הדמיה #פנימיות #רוחניות #מדיטציה #קבלה #מודעות #טיפול #טרפיה #mindfullness #מיינדפולנס

  • סטודיו נורית שני פייסבוק

Email: info@nuritshany.com

 

Telephone:   972(0)544875070